16. okt 2008

Laborianalüüs

Minu perearst Urmas Takker oli veidi üllatunud, kui ma 15 minuti jooksul tema kabinetis istudes suremisele ei kaldunud. Küsis korduvalt, et kas mul kusemisega pole probleeme. Ei ole ju. Muidugi kui olen ära joonud 2 liitrit kohvi, siis kipub põis pigistama küll. Probleeme küll ei ole. Ega ta küll aru ei saanud, miks minu vereproov andis tulemi, mille järgi poleksi justkui tegemist inimverega. Monitori ekraanil kuvati need uhketesse tabelitesse, normist kõrvalekalduvad näidud puha punased. Minu ankeedis esines veel üksikuid valgeid ridu.


Teadmata hetkel, millised on normaalnäidud või mida isegi kõik need keerulised lühendid tähendavad, toon siinkohal ära oma labori analüüsi (nagu lehel kirjas) parameetrid ja vastused. Et mõnedki näidud on võetud varasematel kordadel, lisan need sulgudesse. Suurem osa analüüse pärinevad 7.10.08, varasemad 27.09.06, 08.06.06, 27.10.04 ja 26.10.04.


  • Hemoglobiin — 168 g/L (170 g/L)

  • Hematokrit — 49.3 L/L (49.6 L/L)

  • Leukotsüüdid — 13.22 (9.8)

  • Erütrotsüüdid — 5.44 (5.01)

  • MCV — 90.6 fL (99 fL) (97.2)

  • MCH — 30.9 pg (33.9 pg) (33.3)

  • MCHC — 341 g/L (343 g/L) (343)

  • RDW — 13.6 (12.3) (RDW-CV 13.2)

  • Trombotsüüdid — 233 (209)

  • Trombokrit — 0.28% (0.19%)

  • PMV — 12.2% (9%)

  • PDW — 17.3%

  • Neutrofiilid — 53% (51.5)

  • Eosinofiilid — 2.3% (2.5)

  • Basofiilid — 0.2% (0.0)

  • Monotsüüdid — 7% (5.9%) (7.5)

  • Lümfotsüüdid — 37.5% (39.9%) (38.0)

  • Abs. Neutrofiilid — 7.01

  • Abs. Eosinofiilid — 0.3%

  • Abs. Basofiilid — 0.03

  • Abs. Monotsüüdid — 0.92 x 109/l (0.6 x 109/l)

  • Abs. Lümfotsüüdid — 4.96 (3.9)

  • Glükoos plasmas — 5.5 mmol/L (5.5) (5.0)

  • CRV — 6 mg/L

  • Kolesterool (üld) — 5.8 mmol/L (6.1 mmol/L) (5.7)

  • HDL kolesterool — 0.66 mmol/L (1.17 mmol/l) (0.99)

  • LDL kolesterool — 4.12 mmol/L (3.32)

  • Triglütseriidid — 2.69 mmol/L (1.87 mmol/L)

  • Kreatiniin — 67 mkmol/l (75 mkmol/l) (77)

  • Antistreptolüsiin-O — 104 IU/ml

  • Reumatoidfaktor — 20 IU/ml

  • mikroalb — neg

  • Erikaal — 1.020

  • pH — 5.0

  • Granulotsüüdid — vt. eespool (54.2%)

  • Granulots. arv — vt. eespool (5.3 109/L)

  • müelots. — nüüd ilmselt teise nimetusega (0.5)

  • WBC — nüüd pole (7.65)

  • RBC — nüüd pole (4.92)

  • HGB — vt Hemoglobiin (164)

  • HTC — nüüd pole (47.8)

  • PLT — nüüd pole (172)

  • segmentt. — oktoobris 2004 (46.5)

  • keppt. — oktoobris 2004 (4.5)

  • reaktiivsed lümfotsüüdid — oktoobris 2004 (0.5%)

Mis kõikide nende parameetritega peale hakata? Perearst dr Urmas Takker omas mulle kolme soovitust, mis siinkohal veidi kommenteerimist vajavad:


  1. korrigeerida toitumist ja süüa vähem loomseid rasvu

  2. vähendada suitsetamist

  3. liikuda vähemalt 3 korda nädalas, et pulss tõuseks 3 minutiks üle 120

  4. mitte tarvitada liiga sageli ja liiga kanget alkoholi

1. Üldjoontes olen ma seoses oma 309-ga muutunud peaaegu taimetoitlaseks. Viiner küll seisab raudselt mu menüüs kui üks väheseid loomseid toite. Ka ei saaks nõustuda, justkui ma varem eriline loomsete rasvade sööja olin, pigem vältisin neid. Ilmselt on need viimased kolossaalsed muudatused kahe suurema muudatuse vili.

2. Suitsetamine on viimasel ajal pigem suurenenud. Kui aeg küps ning väline survestus lõpeb, jätan maha. Kellelegi ju ei meeldi, kui teised tema eest otsustavad.

3. Liikunud olen ma seoses umbes 10 kilo kadumisega varasemast märksa enam. Kuid ega sellest tulenevad muutused siis kohe teki. Liikumine on mul alati olnud pigem mõõdukas, laisk või puuduv, kuna mulle ei meeldi liigselt higistada. Seoses pesemisvõimaluste senise praktilise puudumisega on olukord lihtsalt sedasi kujunenud.

4. Küllap mu sassis pea ning väsinud silmad stereotüpeerisid mind alkohoolikute hulka.


Uusi ideid küüslaugust ja oomega-kolmest peaks kajastama järgnev sissekanne.

1 kommentaar:

kass27 ütles ...

Päris sisukas ja eesmärgikas. eks juhindugem soovidest ;)