6. okt 2008

Maitseasi

Midagi stendilt

Mnnjaa... maitseasi, ütles kass ning lakkus tagumikku edasi.

Iseenesest see kilundus polnudki ju kõige hullem, ent kui ma sellest järele jäänud nõu koristamata jätsin ning hiljem sellesse järgneva ahvatluse pakend nurkapidi sisse sattus, siis haises see nii jälgilt, et oleksin tahtnud ära surra. Samamoodi haiseb nädal otsa loputamata seisnud pissuaar.

Kolimine oma ruumi
Tänane ELO koosolek oli üle hulga aja asjalik. Mokalaadaks ei läinud, ilmselt tänu jutuhimulise Ülle puudumisele. Arutanud läbi nii mõnedki olulised nüansid, kolisime oma ELO varanduse ruumi 405 ning mina panin kõik esemed kirja. Hiljem koostasin protokolli ja puha.

Jaanuse lemmik VILLIPärast koosolekut käisime Jaanusega RIMIs sisseoste tegemas. Mu pesamuna soovis punast veini. Jaanuse õhutusel ning altina kõigele uuele võtsin proovida tema lemmikjogurtit. Selleks oli soomlaste Valio toode VILLI, mis baseeritud 1% pastöriseeritud piimale ning paksendatud lisaks pektiinile jaanileivapuujahuga. Pidi olema ülimalt nauditav, nagu Jaanus korduvalt kinnitanud on. Seekordne oli virsiku-mango tüüpi.

Ma kujutasin ette, et tegu on vähemasti magustoiduga. Tõsi, see valge ning piima värvust meenutav veniv ollus oli kaetud õrnalt kollaka nahaga ning pidi jutu järgi sisaldama ka suhkrut. Selle naha alt aga avanes piimvalge lima, mis lõhnas hapult. Maitselt meenutas see kiislat (kaerakile), kuid oli märksa maitsetum. Minu muidu kaunis terane maitsemeel ei tabanud mitte varjugi ei virsikust ega mangost. Üle kahe lusika seda venitist ma süüa ei suutnud.

Küll aga neelasin alla ligi pool kilo kapsa-porgandisalatit ning puresin ühe kanakoiva. Olga ju soovis, et ma läheksin juba homme hommikul kl 10 verd andma. Enne seda aga pidin olema 12 tundi söömata ja joomata. Vett siiski tohtis juua. Mul jäi täpsustamata, kas ma oma Lacipili tohin võtta või parem ka seda mitte...

4 kommentaari:

kass27 ütles ...

Usun, et jätan tolle maitsetu pläga nimega ykkos-viili üldse mekkimata :)

propsis ütles ...

Oi-oi, siinkohal ei saa küll kuidagi vaiki püsida, kui minu lemmijogurtit labaselt maha tehakse!

Esiteks, toote nimi on Viili, mitte Villi. Ja see on soomlaste põline rahvusmaius. Inglise keeles saab selle kohta lugeda näiteks Wikipediast, eesti keeles aga lühidalt lehel http://www.toidutare.ee/termin.php?id=126.

Eesti ühe pühendunuma Viili-spetsialisti ja pikaajalisema degusteerimis-praktikuna (esmakordselt varastel 90-ndatel otse Soomest seal töötanud õe vahendusel) võin ka kinnitada, et webxan eiras topsi käsitsedes mitmeid optimaalsed menetlusi. Esiteks, valdav osa Viili austajaid manustab alustuseks ära selle toote armastatuima osa, jogurtipinda katva spetsiaalsete hallitusseente osalusel moodustatud õhukese ja hõrgult sametja rasvakihi. Aga seejärel on juba asjakohane ülejäänud toote läbisegamine topsiku põhjas lasuva moosikihiga. Selleks tuleb võtta keskmine lusikas ja toodet pöörata põhjast algavate propellerjate liigutustega. Kui moos on pinnale kergitatud, tuleb liigutuste suunda ja amplituudi muuta. Nüüd peaksid allapoole pööratud lusikalabaga sooritatavad hoogsad ringid lähtuma ülalt keskelt, surudes jogurtimassi topsi põhja suunas, et siis lusikas serviti taas pinnale tuua. Selle menetluse tulemuseks on ühtlaselt moosiga segunenud hõrk ja mõnusalt veniv toode, mida on tore lusika küljest vähehaaval limpsida (ehkki lubatav on ka ablas kugistamine).

Häid Viili-elamusi soovides

propsis. :)

webxan ütles ...

Nojah. Mu lusika polnud piisavalt pikk. Juhiseid hiljem hoolialt jälgides tuligi päevavalgele umbes 11 grammi moosjat massi, mis küll seda haput ollust suurt magusamaks ei muutnud.

Sellist nostalgilist armastust mingi toidu vastu oskavad psühholoogid kindlasti mingi -ismina käsitleda. Mulle näiteks meenub imemaitsev koduahjus valmistatud rjaaženka. See oli veel tol ajal, kui jogurteid leiutatudki polnud. Milline jube nimi muide! Mitte et see rjaaženka kuigi palju paremini kõlaks.

Täna on ka samanimeline vedelik müügil, olen lausa kolm korda ostnud. Kuid kõik korrad ka minema visanud. Kuna see vedel plöga ei meenuta muu kui lõhna poolest seda õiget.

kass27 ütles ...

No seda enam, kui tollel veel ka moos sees on, siis ei taha ma seda pläga üldse. Soome moosid on jubedad. Oskan ise palju maitsvamaid taimseid hõrgutisi teha :D